הוכחה תורנית-מדעית לזכותו של עם ישראל לבצע את מצוות השחיטה, שהיא גם השחיטה הטובה ביותר

הקדמה כללית על מצוות התורה ליחס לבעלי חיים: יונקים כשרים הם בעלי מחיצה טבעית מחומריות האדמה (פרסה), את מזונם הצמחוני הם אוכלים בפחד, במקום מסתור/מוגן לאחר ליקוטו במקום גלוי (העלאת גרה). הפתגם "אדם הוא מה שהוא אוכל" מתבטא גם במודעות מקור ומהות המזון בברכת הנהנין (טרם האכילה), ניקיון הגוף (טבילה) והידיים (נטילה), שליטה על תאוות האכילה בצורה[1] "וְאִם-תּוֹצִיא יָקָר מִזּוֹלֵל, כְּפִי תִהְיֶה" (ירמיהו טו') ,בכמות: "צַדִּיק--אֹכֵל, לְשֹׂבַע נַפְשׁוֹ; וּבֶטֶן רְשָׁעִים תֶּחְסָר" (משלי יג'), עד לברכת תודה לאחר השובע. מלבד האכילה, הכשרות היא חלק ממכלול מצוות מוסריות בנוגע לבעלי חיים, שיסודן ברחמים לאורח חיי החיה: "יוֹדֵעַ צַדִּיק, נֶפֶשׁ בְּהֶמְתּוֹ; וְרַחֲמֵי רְשָׁעִים, אַכְזָרִי." (משלי יב'); "כִּי-תִרְאֶה חֲמוֹר שֹׂנַאֲךָ, רֹבֵץ תַּחַת מַשָּׂאוֹ, וְחָדַלְתָּ, מֵעֲזֹב לוֹ--עָזֹב תַּעֲזֹב, עִמּוֹ.")שמות כג'); "לֹא-תַחֲרֹשׁ בְּשׁוֹר-וּבַחֲמֹר, יַחְדָּו" (דברים כ"ב) ולפי מגילות קומראן אסור לשחוט בהמה בהריון[2] (לפי הפרושים מותר). יתרה מזו, התורה מדגישה ומזהירה דווקא בשלב הראשוני של חיי הוולד: היונק לא נלקח מהוריו טרם זכו ליהנות מאורו כוולד – "שׁוֹר אוֹ-כֶשֶׂב אוֹ-עֵז כִּי יִוָּלֵד, וְהָיָה שִׁבְעַת יָמִים תַּחַת אִמּוֹ", לצד השמירה על שושלת וערך הורים-ילדים – "לֹא-תְבַשֵּׁל גְּדִי, בַּחֲלֵב אִמּוֹ"; "וְהָאֵם רֹבֶצֶת עַל-הָאֶפְרֹחִים, אוֹ עַל-הַבֵּיצִים--לֹא-תִקַּח הָאֵם, עַל-הַבָּנִים...וְשׁוֹר, אוֹ-שֶׂה--אֹתוֹ וְאֶת-בְּנוֹ, לֹא תִשְׁחֲטוּ בְּיוֹם אֶחָד." (ויקרא כב'), אל הדרגה של צדק חברתי בריבוי המצוות הסוציאליות, ובפאן האישי "הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת"(ישעיהו נח').

תגובה תורנית-מדעית נגד איסור שחיטה במדינת דנמרק: המדע צועק על אמת התורה: הפיסיולוגיה המדהימה לכאב החלש בשחיטה כשרה, לצד זה שזו הדרך הטובה ביותר לשחוט, יחסית אפילו לשיטות מודרניות:

$11.   סכין חדה לכאב מינימאלי: ההלכה היהודית דורשת חתך בסכין חדה מאוד - כך שהבהמה לא מרגישה אפילו את החתך, מרוב שהסכין חדה.

$12.   איבוד הכרה מיידי לאיבוד כל תחושה: כך, לאחר שנכרת העורק הראשי - מאבדת הבהמה את הכרתה מיד, כי הדם נשפך מן הראש ומטה.  איבוד ההכרה חל כאן בתוך לא יותר משתי שניות, היות והמוח לא יכול להמשיך לפעול בגלל חוסר חמצן, החל עם איבוד דם מינימאלי. חשוב להזכיר כי קצב איבוד הדם הוא כזה, ש-33% מהכמות הכללית של הדם בגוף יוצא תוך 30 שניות ו-50% תוך 60 שניות.

$13.   פרפור כאינסטינקט של חוסר חמצן ושארית סידן – ולא מכאב: תופעת הפרפור לאחר שיטת הבהמות קשורה לפעילות האנזימטית בסיבי השרירים בעקבות מחסור בחמצן, ומחסור ב-ATP שמהווה מקור אנרגיה בתא, וכתוצאה מכך, חוסר יכולת בספיגת הסידן התוך-תאי. כלומר, הסידן הנותר בתא תורם להתכווצויות סיבי השרירים בצורה בלתי הפיכה עקב המחסור באנרגיה תוך-תאית.

למאמר המלא: http://www.tsedek.com/1/torah/123-%D7%A9%D7%97%D7%99%D7%98%D7%94

שחיטה היא צורת ההמתה ההומאנית ביותר. על פי מאמר של ד''ר ס.ד. רוזן מהפקולטה לרפואה ב'קינגס קולג'', לונדון, שהתפרסם בכתב העת '' ''Veterinary Record,חיתוך הקנה הוושט ועורקי הצוואר גורם לבהמה אובדן הכרה בלתי הפיך תוך 2 שניות.
מערכת העצבים לא יכולה לשדר כאב כאשר אין קשר בין הראש לגוף, והעורק שמחבר את הצוואר לגוף - נותק.

מחקרים מדעיים לגבי השחיטה היהודית, חשוב לקרוא כאן:

http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=2316843&forum_id=4142

מויקיפדיה (שהינה אינציקלופדיה אתאיסטית):"בשנים האחרונות ישנן דרישות מצד ארגונים שונים בעולם להגביל את השחיטה היהודית. מנגד ישנם חוקרים שטוענים שהשחיטה היהודית היא ההמתה ההומאנית ביותר, ביניהם ד"ר נורברטו קליין, הבעלים של המרפאה הוטרינרית "מזור לחי" שחקר את הנושא והגיע למסקנה שהשחיטה הכשרה איננה מכאיבה לבעלי חיים הכשרים למאכל ע"פי ההלכה היהודית ובבעלי חיים ממשפחות אחרות ייתכן כי ימצא כאב קל. הרב דוקטור מאיר לוינגר כתב דוקטורט על נושא השחיטה והגיע למסקנה שהשחיטה הכשרה איננה מכאיבה לבעל החיים וכשהביא הרב את ממצאיו לממשלת הולנד בוטל החוק האוסר את השחיטה הכשרה." (ערך: 'המאבק על השחיטה הכשרה').

תמצית המחקר שמוכיח כי השחיטה על פי ההלכה היהודית הינה ההומאנית ביותר, וחסרת כל כאב. תחושת כאב בנוגע לתחושת כאב חיצוני, כפי שנוכחתי מניסיוני האישי, חתך חד, כירורגי, אינו מורגש, כי לוקח זמן למוח להבין, לעבד ולשדר את תחושת הכאב, אם הוא בכלל מגיע לכך. פעמים רבות חתך זה אינו מורגש, ורק הדם הניגר ממנו מעיד על קיומו. לגבי כאב פנימי, אתייחס לשתי תגליות מדהימות: 1. איבוד הכרה מיידי שלוש שיטות חוקרות את אספקת הדם ותגובת המוח: מדידת גלי המוח (ECG), החדרת חומר ניגודי לכלי הדם (Angiography), ומדידה על ידי מנומטר.

איבוד החמצן בעקבות השחיטה משפיע בראש ובראשונה על המוח, ששובת מפעילות בתוך מקסימום 2 שניות. (לאחריו, האיבר הסובל מחוסר אספקת הדם הינו הלב, שממשיך לפעול באופן עצמאי ללא פעילות מוחית. כלומר, הלב יכול לקיים פעילות עצמאית מכיוון שמערכת העצבים שולטת אך ורק על מהירות קצב הלב ועוצמתו).

בנוסף, המוח מהווה 2% בלבד ממשקל הגוף. למרות זאת, מקבל הוא 20% מכמות הדם שמוזרמת מן הלב. באופן כללי, רוב אספקת הדם מגיעה אליו דרך עורקי הקרוטיד וחלק קטן יותר דרך העורקים החולייתיים. כלי דם אלו מגיעים לאזור שנקרא Rete Mirabile (בבעלי-חיים) או Circle of Willis (באדם), ואשר מהווה כעין תחנה מרכזית בה מתערבב הדם, ומשם מתפזר לכל חלקי המוח ובעיקר ל-Cortex, החלק של המוח שאחראי לתודעה. אזור ה-Rete Mirabile הינו בעל משמעות ובא לידי ביטוי כאשר נסתם אחד מכלי הדם. במקרה זה עדיין יסופק דם למוח ע``י כלי דם אחר. בתהליך השחיטה לעומת זאת, לא יקבל המוח אספקת דם מכיוון שהוא יזרום כל-כולו החוצה בעקבות הפרש הלחצים שנוצר, ולכן גם הדם הזורם בעורקים החולייתיים יזרום החוצה דרך חתך השחיטה בעורק הקרוטיד.

אספקת הדם למוח בחיות המותרות למאכל על פי ההלכה בחיות המותרות למאכל על-פי היהדות, כגון מעלי הגירה ועופות למיניהם, העורקים החולייתיים מתגלים כפחות מפותחים ואף אינם מגיעים ל-Rete Mirabile. כלומר, הם מתנקזים לעורק הקרוטיד. הדבר מודגש מאוד בכבשים שם העורקים החולייתיים מנוונים לגמרי, ואינם יעילים לצורך אספקת דם. בחיות שאינן מותרות למאכל, לעומת זאת, העורקים החולייתיים מספקים דם למוח בצורה אקטיבית. לדוגמה, הסוס, הכלב, החזיר וגם גוף האדם דומים מאוד במבנה העורקי המתואר.

בסוס ובכלב ה-Rete Mirabile מנוונת יחסית, והעורקים החולייתיים מספקים דם שיירות לבסיס המוח. בחיות לא-כשרות אלו, אם כן, העורקים החולייתיים נכנסים לאזור המוח ומספקים כמות דם נכבדה. משמע שאיבוד ההכרה בזמן השחיטה בחיות אלו יארך יותר זמן, וניתן אולי לייחס להן סבל מסויים בזמן שחיטה. לסיכום: בחיות הכשרות, שחיטה תקינה לא מלווה בכאב וצער לבהמה עד כאן המחקר.

להלן מקבץ תגובותיו של משתמש בשם "פגוש בדב שכול" בנושאהשחיטה היהודית, סרטון נגד השחיטה אותו הציג ארגון צמחוני בשםPETA,  ועל תגובות אחרות בנושא השחיטה בכלל:


ניגוד לטענת PETA , ד''ר א. מ. לוינגר, פיזיולוג ווטרינר, העיד כי מתוך 150 בהמות שנשחטו במהלך יומיים בהם שהה במפעל רק אחת הפגינה סימני חיים לאחר השחיטה. במהלך פרק הזמן בו נערכו צילומי הסתר של PETA נשחטו במפעל אלפי בהמות, רק המקרים הספורים בהם המשיכו הבהמות לפרפר לאחר השחיטה נכללו בקלטת כדי ליצור אפקט מזעזע.

ההלכה אוסרת גרימת צער מיותר לבעלי חיים אך מתירה את אכילתם.
העולם שקרן וכולם נגדנו ורואים זאת במיוחד שעל חמורים העולם צועק על הריגת יהודים יש דממה בהסכמה.

אגב, מדובר בארגון בעל מאפיינים תימהוניים למדי. בעבר הגישו אנשי PETA מחאה ליאסר עראפת על הפגיעה בבעלי חיים לאחר ש''חמור תופת'' טעון חומר נפץ נהרג במהלך פיגוע טרור נגד ישראלים.

ד''ר טמפל גרנדין, פרופסור למדעי החי באוניברסיטת קולוראדו, נחשבת כברת הסמכא הגדולה ביותר לכל מה שקשור להמתה הומאנית של בעלי חיים. כך היא מתארת את תהליך השחיטה (ג'רוזלם פוסט, 12.17.04):

''כדי לבדוק אם אכן אין השחיטה מכאיבה התחלתי לאחוז את ראשי הבהמות בצורה יותר ויותר רפויה כדי לבחון אם היא תזוז במהלך השחיטה. אפילו פרים גדולים נותרו דוממים למרות שהתקן הריסון היה כה רפוי שהם היו יכולים בקלות למשוך את הראש החוצה... בידיו של שוחט מיומן בעל החיים אינו משמיע הגה או עושה תנועה והוא נופל מחוסר הכרה תוך 8-10 שניות'', ובהמשך: ''אני יודעת שהשחיטה הכשרה, כאשר היא נעשית כראוי, היא שיטת ההמתה ההומאנית ביותר''.

אמנם אין להם דבר נגד שחיטה כשרה והם מודים שאם היא נעשית כהלכה היא הדרך הטובה ביותר. להלן ציטוט:http://www.goveg.com/feat/agriprocessors/
Bruce Friedrich, a spokesman for PETA, said it advocates vegetarianism and is ''not a fan of killing animals, period.'' But he said PETA acknowledges that ''done correctly, kosher slaughter is no less humane, and probably is better, than the conventional method'' in commercial slaughterhouses, which fire an air gun or metal bolt into the animal's brain.
וזו היתה הודעת הדובר של האגודה הזו. אבל לא נמהר לשמוח כי הוא אמר בנוסף:

''I'm not suggesting this is part of an anti-Semitic wave. But I do I think it's an attempt to get rid of kosher slaughter, maybe as a first step to getting rid of all slaughter,'' Lewin said..

לחזרה לרשימת המאמרים על הגות תורה מעשית המעודכנת באתר זה לחץ כאן, או להלן רשימת המאמרים שאינה בהכרח מעודכנת:

הערות השוליים (המקורות, הרחבות והסברים מפורטים):

$11.

$12.[1] החזיר הוא הדוגמא ההפוכה ש'אין תוכו כברו', בהיותו מטעה בחיצוניותו - מפריס פרסה אך אינו מעלה גרה (מתוך 4 חיות שכתובות בתורה עם סימן כשרות אחד, לא נמצא עד היום בכל הציביליזציה, ולו חיה נוספת אחת), וטעמו שומני ואהוד על פי רוב. לכן זהו שמו: חי-זר, חיה לא מוכרת, בעלת התנהגות מבחילה (כולל מינית), ואין מאכל שלא נכנס לפיו.

[2] ולמצער, היום גם נוהגים ברפתות לעבר מלאכותית פרות (נקבות ברצף, כדי שיפיקו חלב ברצף ובכמויות - ראוי לאסור זאת בחוק.

כניסות: 4622
קטגוריה: הגות תורה עידכון אחרון ב-שלישי, 19 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

באתר זה אין זכויות יוצרים: מותר להפיץ ללא צורך בציון המקור